Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Anket Rss Reklam Künye İletisim
Güncel Dünya Ekonomi Yurttan Politika Spor Bilim&Teknoloji Kültür&Sanat Magazin Sağlık Eğitim Genel Adliye Aile Şiir Araştırma Medya
Polis babadan şok iddia!Tarih 24 Ekim 2013, 14:25 Editör: Editör Osman_Dost

Polis babadan şok iddia!

Bayram tatiline çıkan ve evde yalnız bıraktığı bebeğinin ölümüne neden olan Seçil Müge Doğanay’ın bebeğin babası olduğunu söylediği polis memuru T.A. ilişki yaşadıklarını doğrularken, bebeği bilmediğini iddia etti.

Gölcük’te dokuz günlük bayram tatili boyunca annesinin tek başına bıraktığı bebeğin ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada bebeğin babası olduğu iddia edilen polis memuru T.A.’nın da bilgisine başvuruldu. T.A.’nın anne Seçil Müge Doğanay ile Adana’da yaşadığı dönemde birlikte olduğu anlaşılırken, genç polis, “Evlenecektik, ancak ailelerimiz uygun görmeyince ayrıldık” dedi.

Adana’da inceleme

Dokuz günlük bayram tatiline giderek “Berk” adını verdiği bebeğinin açlıktan ölümüne neden olduğu iddia edilen öretmen anne Seçil Müge Doğanay’ın ifadesinde “Polis sevgilimden hamile kaldım” bilgisini vermesinin ardından Adana Emniyeti’nce inceleme başlatıldı. İncelemede T.A., üst yöneticileri olayla ilgili bilgilendirdi.

‘Aileler uygun görmedi’

Milliyet gazetesinin haberine göre; genç kadınla bir dönem birlikte olan ve halen Adana Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli 3 yıllık polis memuru T.A., Doğanay ile uzun süredir görüşmediğini öne sürdü.

T.A., “Evlenecektik, ancak ailelerimiz uygun görmediği için ayrıldık” iddiasında bulundu. Polis memuru T.A., “Seçil’in hamileliğinden de, bebekten de haberim olmadı. Uzun süredir görüşmüyoruz” dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Annenin şu anda tutuklu olduğunu, adli bir süreç olduğu için olayın her yönüyle incelendiğini vurgulayan Topaca, “Neticede 30-40 tane öğrencimizi emanet ettiğimiz öğretmenimiz. Psikolojisi bu hizmeti yapmaya uygun mudur, değil midir? Bunlara da bakıyoruz. İki tane müfettiş görevlendirdik. Büyük bir ihtimalle annenin psikolojisi de normal değil. Bu, normal bir annenin yapacağı bir davranış değil” ifadesini kullandı.

Babanın kimliği DNA testiyle belirlenecek

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bebeğini ölüme terk eden öğretmen Seçil Müge Doğanay ile ilgili soruşturmada Gölcük Cumhuriyet Savcılığı’nca gizlilik kararı alındı. Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada annenin TCK 83’üncü maddesi gereğince tutuklanması istemiyle Gölcük Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildiği ve ömür boyu hapis cezası istemiyle hakkında dava açılacağı ifade edildi. Cumhuriyet savcılığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülmekte olan bir soruşturma ile ilgili olarak basında yer alan ’Cani Anne, Gölcükte Dehşet...’ başlıklı haberler nedeniyle toplumun doğru bilgilendirilmesi, medyanın bilgi alma hakkı ve toplumu bilgilendirme görevi ile soruşturmanın gizliliği, masumiyet karinesi ve kişilik haklarının korunması orasında bir dengenin sağlanmasının gerekmesi nedeniyle basın açıklaması ihtiyacı duyulmuştur” denildi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yaman bebeğin babasının kim olduğunu tam olarak tespit edilemediğini belirterek, “DNA için otopside çalışma yapılacak. Çocuk nüfusa kaydı yapılmamış. Annenin tutukluyken soruşturma savcısının istiğiyle jandarma kontrolünde isterse mezarlığa defne katılabiliyor. Definle ilgili yer gösterme hakkı var. Ama şu anda ailesiyle ilgili bize gelen bir bilgi yok. Yasal olarak annesi veya dedesi de alabilir cenazeyi. Akli dengesinin yerinde olup olmadığıyla ilgili şu anda bir inceleme başlatılmadı. Ayrıca anneyle ilgili linç girişiminin doğru olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bebek sesi duyuyorduk’

Bebeğini ölüme terk ettiği gerekçesiyle tutuklanan sınıf öğretmeni Seçil Müge Doğanay’ın oturduğu semtte sessizlik hakim. Mahalle sakinlerinden Şebnem Girger, “Ben öğretmeni tanımıyorum. Ama yaşanan olaya çok üzüldük. O masum çocuğu bizlere verseydi Allah rızası için ben bakardım veya Çocuk Esirgeme Kurumu’na bıraksaydı” dedi.

Aynı mahallede oturan Şener Güngör ise yaklaşık 2 aydır geceleri bebek ağlama sesi duyduklarını belirterek Başka bir komşumuzun çocuğu var, o sanmıştık. Belki de ölüme terk edilen bebeğin ağlama sesini duyuyorduk” diye konuştu.

UZMANLAR ANNENİN PSİKOLOJİSİNİ DEĞERLENDİRDİ:

Lohusa sendromu sebep olamaz

İlköğretim okulu öğretmeni Sevim Müge Doğanay’ın 2 aylık bebeğini Gölcük’teki evinde 9 gün yalnız bırakarak açlık ve susuzluktan ölümüne sebep olması, lohusa depresyonu tartışmalarını da beraberinde getirdi. Psikolojik durumu tartışılan Doğanay’ın, lohusa depresyonu nedeniyle böyle bir vahşete imza atmış olabileceğine psikoloji uzmanları ihtimal vermiyor. Uzmanların değerlendirmeleri şöyle:

- Sinem Demirel(Uzman psikolog): “Anne genetik kodlama olarak yaşamdaki görevinin bittiğini düşünüp ‘Lohusa sendromu’ yaşayabilir. Özellikle sosyal desteği, akraba desteği gibi iç kaynakları yoksa bu süreç anne için uzayabilir. Normal yaşam döngüsüne girdiğinde durum sonlanır. Bu kadının içinde bulunduğu durumda lohusa sendromu tetikleyicisi olmuş olabilir fakat altında başka psikolojik problemlerin olduğunu da düşünüyorum. Tek başına lohusa sendromunu bir ölüme sebep olarak göstermek doğru değil.”

“Kendini öldürürdü”

- Pınar İlkkaracan(Psikoterapist): “Bu olayı sadece doğum sonrası başlayan depresyon olarak bildiğimiz post partum depresyon ile açıklamak doğru olmaz. Bu depresyonda birine zarar vermek çok karşılaşılan bir durum değildir. Fakat illa anne birine zarar vermek isterse bu kişi kendisi olur. Bu olayda evlilik dışı doğum yapmış bir kadından bahsediyoruz. Yorumlarken Türkiye’deki kadınlar üzerindeki baskıyı unutmamak lazım. Kadın bu çocuğu doğrudan öldürebilirdi ama öldürmemiş. Çocuğun ölüsüyle karşılaştığında bile ölü bebeğe mama yedirmeye çalışması, ölümü kabul etmemesi ciddi bir psikotik krizin var olduğunu gösteriyor.”

“Çevresindekiler de sorumlu”

- Zeynep Pınar(Psikiyatrist): “Bu kadının bu olaydan önceki davranışları sağlıklı ise kesin akıl hastasıdır. Sağlıksız ise yakın dönemdeki davranışlarına dikkat ederek lohusa depresyonu denilebilir. Bu yaşanılan lohusa depresyonu ise 9 günü birlikte geçirdiği kişiler de okul idaresi de ölümün suç ortağıdır. Lohusa depresyonu sebebiyle anne çocuğa zarar verebilir ama önce ilk kendisine zarar verir. Ayrıca kadında ağır bir kişilik bozukluğu da olabilir.”

‘Nitelikli öldürmeden yargılanır’

Davanın belirleyicisinin anne Doğanay’ın akli dengesine ait rapor olacağını belirten İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatı Nilüfer Ay da hukuki süreçle ilgili şunları söyledi: “Bu kadının çocuğuna ilişkin öldürme faaliyeti ‘Nitelikli adam öldürme’ suçuna girecek. 2005’de çıkan yeni TCK’ya göre ‘töre saikiyle öldürme’ cezada indirimi ortadan kaldırıldı. Lohusa sendromu ya da akıl sağlığına ilişkin gelecek psikolojik rapor hakimin takdir yetkisine etken olabilir.”
Sevim Müge Doğanay’ın bebeğinin hayatını kaybetmesine sebep olması ‘Öğretmen psikolojilerinin rutin kontrolünün yapılıp yapılmadığı’ sorusunu da gündeme getirdi.

Öğretmenin dersteki performansına ilişkin bir şikayet yok ise raporlar kontrol edilmiyor ve güncellenmiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri bugüne kadar Doğanay’ın hiçbir disiplin soruşturması, şikayet ya da müfettiş raporuna muhattap olmadığını belirtiyor.

Lohusa sendromu nedir?

Annelerin doğumdan sonra yaşamın bittiğini düşünüp herhangi bir varlığın kendisine bağımlı olmasından dolayı sahip olduğu depresif duygu “Lohusa Sendromu” olarak adlandırılıyor. Sendrom normal şartlarda 2-12 ay arası sürerken, destek alınmadığı zaman birkaç yıl devam edebiliyor.  |  Bu haber 1086 defa okunmuştur.

Polis-Adliye  KATEGORİSİNDEN HABERLER

'Kürdistan' bayrağını protesto eden eski BBP'li gözaltına alındı

'Kürdistan' bayrağını protesto eden eski BBP'li gözaltına alındı 'Kürdistan' bayrağını protesto eden eski BBP'li gözaltına alındı

Başbakan'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast uyarısı

Başbakan'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast uyarısı Başbakan Binali Yıldırım, Reina'daki yaşanan saldırıdan önce CHP lideri Kılıçdaroğlu'na suikastle ilgili ci...

CIA, Tayyip Erdoğan'a 'seni öldürürüm' dedi!

CIA, Tayyip Erdoğan'a 'seni öldürürüm' dedi! CIA, Tayyip Erdoğan'a 'seni öldürürüm' dedi!

Yedek Parti'ye FETÖ Operasyonu !

Yedek Parti'ye FETÖ Operasyonu ! Siyasi kulislerde AKP’de Abdullah Gül’e yakın isimlerin “yedek partisi” olarak anılan Merkez Parti’nin genel başkan...

Polisten sert müdahale: Ankara karıştı

Polisten sert müdahale: Ankara karıştı Ankara Garı önünde geçen yıl bombalı terör saldırısında ölenleri anmak için olay yerine gitmek isteyen grupla polis...

Niğde ve Lice'de öğrencilere cinsel istismar

Niğde ve Lice'de öğrencilere cinsel istismar Niğde’nin Çiftlik ilçesine bağlı Azatlı beldesinde Türkçe Öğretmeni İ.G., 12 öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla tutu...

Yüzlerce kişiyi buradan dolandırmışlar!

Yüzlerce kişiyi buradan dolandırmışlar! İzmir’de, kurdukları call canter ofisinden çok sayıda kişiyi dolandırdıkları ileri sürülen 110 kişinin sorgusu deva...

Cizre Belediye Başkanı İmret Görevinden Uzaklaştırıldı

Cizre Belediye Başkanı İmret Görevinden Uzaklaştırıldı Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Gözaltına alındı, kahkahalar attı

Gözaltına alındı, kahkahalar attı Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Ahlak Büro Amirliği ekipleri, Çukurova ilçesi, Toros Mah...
Osman DOST Osman DOST
…VE NİHAYET “ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ”KANUNLAŞTI…
Prof.E. KORKMAZ Prof.E. KORKMAZ
2016 makyajlı büyüme
S.ÖNKİBAR S.ÖNKİBAR
YSK Başkanını böyle tehdit etmişler !
Ali DURSUN Ali DURSUN
HES'ler yıkım projeleridir
Misafir Kalem Misafir Kalem
Evet veya Hayır!..
EGELİ ASİL EGELİ ASİL
DP NASIL BU HALE GELDi ?
Prof.Dr.Ata ATU Prof.Dr.Ata ATU
Rumların İnsan Hakları çirkinliği
Bahri YİĞİT Bahri YİĞİT
Yeniden Milli Mücadele
A.YALÇINKAYA A.YALÇINKAYA
Yine Üçüncü Dünya Savaşı mı?
Mehmet ZAĞLI Mehmet ZAĞLI
DENEME
SOKAĞIN SESİ SOKAĞIN SESİ
Demirel’i Anlayamamak
Y.BEYOĞLU Y.BEYOĞLU
AB’ye girmezsek ölmeyiz
Nurullah AYDIN Nurullah AYDIN
İNSANLAR VE HAYVANLAR
M.H.ARIK M.H.ARIK
UMUT DOĞURGANDIR!...
Bülent KUSOĞLU Bülent KUSOĞLU
Bindik Bir Alamete...
Ahmet SARIGÖL Ahmet SARIGÖL
BİRAZDA YERELDEN BAHSEDELİM

Tüm videolar

  DP Gnl Bşk 16 Mart Halk TV konuşması
 

DP Gnl Bşk 16 Mart H

İzlenme:218

   
  DEMOKRAT PARTİ 12. OLAĞAN KONGRE KONUŞMASI
 

DEMOKRAT PARTİ 12. O

İzlenme:246

   
  DP  LİDERİ UYSAL CNN TÜRK TV DE
 

DP LİDERİ UYSAL CNN

İzlenme:572

   
  DEMİR KIRAT BELGESELİ 10/10
 

DEMİR KIRAT BELGESEL

İzlenme:602

   

Tüm fotoğraflar

  D.P SKM
 

D.P SKM

İzlenme:11106

   
  Galatasaray-Beşiktaş derbisi
 

Galatasaray-Beşiktaş

İzlenme:6618

   
  Yaprakları dantel gibi işlediler
 

Yaprakları dantel gi

İzlenme:9260

   
  Plaj'da doğum günü partisi
 

Plaj'da doğum gü

İzlenme:5922

   

HAVA DURUMU


ANKET

Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz?


Tüm Anketler

T-Tercüman.com
Tüm hakları saklıdır. Osman Dost